Irský tinker (Irský cob)

26. listopadu 2014 v 17:49 | Niky |  Zvířata info

Irský tinker

Irský cop (čti kob), nebo také Irský tinker je plemeno koní, známé díky své husté hřívě, rousům a ocasu.
Jak to teda s nimi bylo?:
O vznik se zasloužili především kočovní cikáni již ve středověku. Název Irský tinker vznikl z názvu povolání většiny romů - drátenictví. Kob vznikal křížením Clydesalských koní, fellského a dalleského ponyho, někdy i welsh-cobů, výjimečně shirských koní. Koně s nestálým, flekatým zbarvením byli bez výjimky opomíjeni, šlechtitelé se jich rádi zbavovali, což bylo pro Evropany vítaným jevem. Kočovníci vynikali citem pro šlechtění a velmi rychle se učili. Kočovný život cikánů vytřídil ty nejodolnější jedince, kterým postačila jen velmi chudá pastva. Při svém putování měli cikáni možnost své klisny připouštět čistokrevnými hřebci (dělo se tak tajně, obvykle v noci).

Vzhled:
Hlava je středně dlouhá a rovná, krk bývá silný a vysoko nasazený. Irští tinkeři dosahují kohoutkové výšky kolem 140 cm. Irské coby poznáte díky husté hřívě, rousům vyrůstajícím již od kolene a také hustému a dlouhému ocasu. Irští kobové se chovají ve dvou barevných variacích: skewbaldi = hnědobílé, a piebaldi = černobílé.

Chování:
Irští kobové jsou velmi dobromyslní a rozvážní koně. Nebývá problém s jejich ovládáním, ale někdy mají sklony k tvrdohlavosti. Milují vodní prostředí od malé kaluže až po oceán.

Pár obrázků:


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dena Hviezdička Dena Hviezdička | Web | 26. listopadu 2014 v 19:10 | Reagovat

Wow, veľmi zaujímavé plemeno.

2 džejn džejn | 26. listopadu 2014 v 20:22 | Reagovat

já ho chci domů :-) ..krásnej

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama