Surikata - TEXT

19. listopadu 2014 v 13:03 | Niky |  Zvířata info

Surikata(Suricata suricatta)


- Charakteristika:

Surikata je malá a čiperná šelma. Srst má barvu od pískově zlaté až po stříbřitě hnědou, s málo zřetelnými skvrnami na zádech. Uši a kruhy kolem očí má černé. Na tváři a čenichu má bělavá místa. Ocas dosahuje 3/4 délky těla.
Od promyk a mangust se liší rypákovitě protaženou tlamou i nižším počtem zubů (36). Nejtypičtějším znakem surikaty jsou silné hrabavé drápy. Zvláštní záhyb na ušním boltci uzavírá a chrání zvukovod před nečistotami, a tak se surikata může plně věnovat hrabání.
- Kde ji najdeme?

Surikatu najdeme na suchých místech v savanách, polopouštích i v pouštích.

- Způsob obživy:

Surikaty loví malé savce, plazy, malé ptáky a pochutnají si i na hmyzu, hlavně na sarančích. Někdy vyhledávají i rostlinnou potravu. Na sběr potravy se členové kolonie rozbíhají do okruhu 1 - 2 kilometrů.

- Každodenní život surikaty:

Surikaty jsou společenská zvířata a žijí ve skupinách čítajících 10-30 členů. Žijí ve starých termitištích anebo norách po jiných zvířatech, kteří si neustále upravují. Nory mají více východů. Den tráví hledáním potravy, hraním a samozřejmě i odpočinkem, při kterém zaujímají nejroztodivnější polohy. Rády se vyhřívají na slunci. Mají ve svém středu vždy nejméně jedno zvíře, které hlídá skupinu před predátory a to i před dravými ptáky, kteří s oblibou surikaty loví. Strážce hlídá nejčastěji na nějakém vyvýšeném místě anebo na keři. Když vycítí nebezpečí, varuje ostatní poplašným signálem, po kterém se všichni běží ukrýt do bezpečí nor. Při hlídkování surikaty sedí na bobku anebo panáčkují. Když je ohrožuje nějaká menší šelma, spojí svoje síly a drzouna zaženou. Když se potkají s jedinci z jiné kolonie, někdy dojde ke rvačce, která může skončit i smrtí některého z účastníků.

- Rozmnožování:
Páření je velice bouřlivé jako surikaty vůbec. Zvířata se u něho někdy i lehce pošťuchují. Samotné páření pak trvá krátce. Po 11-týdenní březosti přicházejí na svět v noře slepá a holá mláďata. Po několika dnech jsou odstavena a matka opouští noru, aby opět spolu s ostatními dospělými chodila na lov. Na její místo přichází "druhá směna" - chůvy. Když se dospělé surikaty vracejí do nory, přinášejí sebou i krmení pro mláďata. Po třech týdnech konečně mladé surikaty opustí noru, zůstávají ale pod ochranou "stráží".

- Zajímavosti:
- podzemní království jedné surikatí skupiny může mít až 90 východů, sahat do hloubky 2 metrů a pokrývat
plochu mnoha set metrů čtverečních
- surikaty přežijí i taková uštknutí štírem nebo hadem, která by pro člověka mohla být smrtelná
- dospělá surikata dovede během vteřiny odházet množství písku, které se hmotností vyrovná jejímu vlastnímu
tělu

V naší zoo Zlín najdeme 4 samce a 2 samice.

Pár foteček:

♥ TRUE LOVE ♥
suri
suri

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 GVKB GVKB | E-mail | Web | 16. července 2015 v 7:52 | Reagovat

Věda často věří na to co si dokonale neověřila, a tak vychází z toho že člověk vzniknul z vyšších primátů, ve skutečnosti ale člověk vzniknul z čeledi Promykovití! Ostatně Bible hovoří jasně, že náš nepřítel je Had, a pokud se podíváte třeba na Surikaty, tak vám dojde, z čeho jsme evolučně skutečně vznikly! Myšlení a život Surikaty je stejný v principu jako život člověka, jediným větším rozdílem je naše velikost, dařilo se nám dobře a tak jsme fyzicky a psychicky vyrostli, na tom není evolučně nic zvláštního. Jádrem zde není fyzický vzhled tvora, ale to jaké on má existenční svaté rituály, díky kterým on uspěje v evolučním procesu. Takže pravdu o stvoření nemá svatá Bible, ani jí nemá pyšná věda, dokud zde budou lidi, co mají díky drogám špinavý mozek, tak do té doby zde budou i jejich ubohé amatérské svaté chyby.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama