Koření

1. prosince 2014 v 19:06 | Niky |  Co nám zanechala příroda

Koření

Co si o něm myslím?:
Koření je podle mě největší zázrak přírody. Dříve mívalo cenu i ZLATA, myslím že teď když si koupíte v obchodě zákládní koření za 20 korun, tak si to ani neuvědomujeme! Je to každodení součást dne i když si to vůbec neuvědomujeme. Bez koření si zřejmě většina neumí představit většinu pokrmů! Je to opravdu úžasné!


Co by jsi měl vědět:
Koření se obvykle používá k vylepšení chutě a vůně pokrmů (původně sloužilo k překrytí chutě a zápachu zkažených potravin), někdy také k jejich konzervaci. Vyrábí se ze sušených nebo čerstvých částí rostlin.
Koření představuje velmi rozmanitou skupinu přírodních látek. Vyznačují se výraznou a příjemnou (někdy i odpornou) chutí a vůní. Často mají i léčivé účinky. Proto jsou mnohé kořeninové rostliny i léčivými rostlinami. Kořenícími látkami jsou především různé silice, hořčiny a třísloviny, éterické oleje a česnekové silice.

Historie:
Lze předpokládat, že listy některých rostlin se začaly užívat k dochucování masa už před 50.000 lety.
První archeologické nálezy, dokládající užití koření, však pocházejí až z doby neolitu.
V té době se kořenilo kmínem a mákem.
Nejstarší písemné zprávy o užívání koření pocházejí z Číny, z první poloviny 3. tisíciletí před naším letopočtem.
Také staroegyptské recepty z poloviny 2. tisíciletí př. n. l. vyžadují různé koření - anýz, hořčici, kmín, koriandr, mátu, pelyněk, skořici nebo šafrán.
Po ukončení křížových výprav se výrazně rozšířil obchod s kořením. V r. 1298 popsal Marco Polo indický pepřovník.
Jeho kniha podnítila objevné cesty slavných mořeplavců, které měly za úkol především zjednodušit a zlevnit dovoz koření do Evropy.
Za zmínku stojí především cesta Kryštofa Kolumba, který při pokusu doplout do Indie objevil nový světadíl a cesta Vasco da Gammy, který obeplul Afriku kolem mysu Dobré naděje a r. 1498 přistál na malabarském pobřeží.
Při opakované cestě v r. 1502 doplul na Cejlon. Fernão de Magalhães v r. 1519 vyplul s 265 námořníky západním směrem, aby objevil novou cestu ke koření.
Objevil Filipíny, kde byl zabit.
Zpět do Evropy se po 3 letech vrátila jediná loď Victoria s posledními 18 muži.
Na její palubě byl především hřebíček. Kapitán lodi Juan Sebastian del Cano byl povýšen do šlechtického stavu. Ve svém erbu měl 12 hřebíčků, 3 muškátové ořechy a dva pruty skořicovníku.

Obrázky:


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama